BUGÜN BİRARADAYIZ ®
Lezzetin Peşinde, En İyi Olanı Bulmak Adına Geziyoruz...
Anne sütüyle başlayan lezzet serüvenime, göçmen bir ailenin çocuğu olarak farklı iklimlerden etkilenmiş ailemin mutfağında yemeğe devam ettim. Yıllarca lezzet avcısı satışçı babamla Anadolu’da gezinerek çok çeşitli lezzetlerle tanıştım...

Bu topraklar her zaman misafirperverliğin, lezzet ve keyfin buluştuğu yaşanmışlıklarla doludur. M.Ö 10 binlerden başlayıp gününüze kadar yarattığı uygarlıklar ile eşsiz tarih, kültür, doğa ve gastronomi deneyimi içermektedir. Bu site benim gözümden bir yolculuktur. Bu yolculukta benim gözümden merak ettiklerinizi bulabilirsiniz...

Dünya döndükçe, yollar bittikçe geride hatırası ve lezzeti kalır. Seyyah gezmeye, yemeye, yazmaya devam edecektir. Bu sebeple #bugünbiraradayız ...

Keyifle, afiyetle takipte kalın...
Bugün Biraradayız - Biz Kimiz ?
Ufak bir tavsiyeye mi ihtiyacınız var ?
Yeni keşifler heyecanı ile sürekli geziyor, yiyor, içiyor ve yazıyoruz...
Başlangıç noktamızın İzmir olduğu serüvenimizde adım adım her yeri dolaşıyoruz. Değerli vakitlerimizi geçirdiğimiz dostlarımızla birarada olmak ise hepimizin en mutlu olduğu anlardır. Bu en güzel ve yeri geldiğinde en özel anlarımızın olduğu zamanlarda "Peki ya nereye gideceğiz ?" dediğinizi duyar gibiyiz...
Tavsiye niteliğindeki gezi notlarımızda sizlere ufak tiyolar vermek istiyoruz. İşte bu anlamda keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlerden bir tanesi...
En yakında zamanda burada da bulunmanızı ısrarla tavsiye ederiz...
Bugün Biraradayız - La Puerta (İzmir)
Bugün Biraradayiz - Yiyoruz, Geziyoruz, İçiyoruz, Yazıyoruz
Yedik, İçtik, Gezdik, Tozduk... Buraya da Notlarımızı Düştük...
Yollar bizi nereye çıkarıyorsa, lezzetin en iyi neredeyse hep oralara gidiyoruz. Bu sebeple adım adım tüm Türkiye'yi ve yurtdışını geziyor, gördüklerimizi yaşadıklarımızı en ince ayrıntısına kadar not edip, sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Yeme, içme, gezi, restaurant, mekan, otel, pansiyon, davetler aklınıza gelebilecek herşeyi... Yazarlarımız sizler için en güzelini ve en iyi olanı derleyip sunuyor. O zaman buyrun bu uçsuz bucaksız dünyada bizlerle bu deneyimi paylaşmaya...
Bugün Biraradayız - Bisquitte Cafede Sağlık Günleri
Bisquitte Cafede Sağlık Günleri


Türkiye’nin konsept konusunda en başarılı, en keyifli mekanlarından bisquitte ile çok güzel bir içerikte buluştuk ve bu sağlık buluşmaları devam ediyor. Bizi tanıyorsunuz biz diyet_izmir, ikiz diyetisyenler…

Bisquitte’in zevkli menüsüyle bir yolculuğa çıkalım, her durakta sağlıklı bir tercihi seçip sizlerle buluşturalım istedik. İlk durak olarak, günün ilk öğünü olması ve sağlık için önemi yüksek olmasından dolayı kahvaltıyı seçtik.

Bisquitte’in menüsünde belki de en çeşitli olan bölüm kahvaltı, muazzam bir çeşit söz konusu, her ihtiyaca karşı bir menü düşünülmüş. İki büyük kahvaltı menüsü mevcut bunlar sınırsız çay ile masanıza geliyor.

 

1)Serpme Kahvaltı 

2)Her Şey Dahil Haftasonu Gurme Kahvaltısı.

İsminden anlayacağınız gibi 2. seçenekte yok yok, her iki seçenek de bizi aileyle, eşle, dostla yapılan Pazar kahvaltılarına buraya davet ediyor sanki.


Bu iki kahvaltı dışında diğer seçenekler ise,


-Ege Kahvaltı
-Hızlı Kahvaltı
-Simitza Kahvaltı
-Kahvaltı Tabağı
-Morning Pine
-Fit Omlet
-Pişi Tabağı
-Sahanda Menemen
-Sahanda Gurme Yumurta
-Pizza Omlet
-Karışık ve 2 Peynirli(Beyaz, Kaşar) Tost
(Detaylar için bisquitte web sitesinden menüye ulaşabilirsiniz…)

 

Biz, ikizimle birlikte geçtiğimiz Pazar İzmir Bostanlı Bisquitte’deydik, ve Her şey Dahil Gurme Kahvaltı’yı deneyimledik…


“Yemek yemek hakkında ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Cemal SÜREYA


herkes tarafından kabul edilebilecek olan mısraları burada huzur ile birleştirebiliyorsunuz. İç dizaynı ayrı bir keyif sunan bu mekanda, çalışanların içten, güler yüzlü ve ilgili olması da oldukça mutluluk verici.

Gelelim şimdi Herşey Dahil Gurme Kahvaltı’yı değerlendirmeye…


Pazar kahvaltıları biz diyetisyenlerin her Pazar olmamakla birlikte kaçamaklara tolerans gösterebileceğimiz ve sonrasında dengeleme ile toparlanabilecek özel bir öğündür. Bisquitte’nin Gurme Kahvaltı’sı da böyle bir çeşitlilik sunmakta.

Peki neler var bu menüde?

Masada tam bir görsel şölen sunan bu kahvaltıda 3 çeşit peynir bulunmakta( beyaz peynir, tulum peyniri, çeçil peynir). Alaçatı’dan getirtilen yeşil ve siyah zeytinleri organik bir lezzet sunuyor. Sürekli bir sıcacık kızartılmış ekmek sirkülasyonu sağlanıyor, yine güler yüzlü bir çalışanla. Bu ekmeklerin dışında gevrek ve pişi ve yumurtalı ekmek de sepette bulunuyor. Sahanda yumurtaya ekstra parantez açmak gerekiyor. Ispanak, mantar ve ceviz ile zenginleştirilmiş bu lezzeti daha önce hiç tatma fırsatımız olmamıştı besleyicilik ve sağlık açısından kesinlikle tavsiye ettiğimiz sıra dışı bir sahanda yumurta deneyimi. Kahvaltı sofralarının ve diğer her öğünün yıldızı olabilecek bir lezzet menemen de sofradaki yerini almış sizi lezzete davet ediyor. Sosis yahni, yoğurtlu patlıcanlı kızartma gibi farklı sunumlar da kahvaltının adını Gurme yapmaya yetiyor. Tabii bu arada çaylar sürekli dolu bir termosta, için içebileceğiniz kadar tabii ki şekersiz olarak. Kahvaltının tatlı lezzetleri ise, bal-kaymak, çilek ve çeşme turunç reçelleri, fındıklı çikolata sos sizi, kararında acılı lütenitsa ve tereyağı ile kızarmış ekmekte buluşmaya davet ediyor. Dikkatli ve ölçülü tüketmenizi önermem gerekiyor. Ve tabii ki de her öğün sofranızda bulunması gereken mevsim yeşillikleri de masada yerini alıyor.


Ailenizle, eşinizle, dostunuzla, arkadaşlarınızla ya da tek başınıza gidebileceğiniz bir kahvaltı yolunun mutlaka bir gün bisquitte şubelerine çıkmasını dileriz.

 Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Diyetisyen Enver Burak GÜNDEN

https://www.instagram.com/diyet_izmir/

https://www.instagram.com/bisquittecafe/

 

Bugün Biraradayiz - Bisquitte Cafede Sağlık Günleri
Bugün Biraradayız - KAHVALTI
KAHVALTI

KAHVALTI

İnsanlar hayat koşuşturmacasında belki tembellikten, belki de gerçekten zaman bulamamaktan kaynaklı çok önemli, sağlık için altın değerinde bir servet kaçırıyor. Evet altın öğün kahvaltı çoğu insan tarafından ya ihmal ediliyor ya da geçiştiriliyor.

Haydi gelin günün kurtarıcısı kahvaltıya yakından bakalım…

Sabah kahvaltısı yapanlar obez olmuyor…


Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltı yapmayan bireylerin gün içerisinde kalorisi yüksek olan ve besleyici değeri bulunmayan atıştırmalık tüketmeye olan yatkınlıklarını daha fazla olarak gözlemlemiştir. Bu durum fazla kalori alımı ile birlikte obezite riskini kat kat arttırmaktadır.
Sabah kahvaltılarının bir diğer önemi ise metabolizmayı erkenden aktif edip, kilo verme sürecinde, metabolizmanın en büyük yardımcısı olmasıdır. Erken yapılan kahvaltı vücut sistemini erkenden çalıştırarak gün boyu aktif durumda bulundurmaktadır.

Yemek yemek hakkında ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı

CEMAL SÜREYA 

Yapılan bir başka araştırmanın sonucuna göre kahvaltı, yapan bireylerin fiziksel ve duyusal iyilik hallerini geliştirmektedir. Mutluluğa bire bir katkısı olan bir öğündür kahvaltı. Özellikle Pazar kahvaltıları tüm aile bireylerinin bir araya toplanması ve birlikte zaman geçirmesi için çok önemli bir yere sahiptir. Gün içerisinde enerjik ve algısı açık bir bireyler olmamızı sağlıyor.

Sabah yenen her şey kahvaltı niteliği taşımamaktadır…


“Kahvaltı yapıyor musunuz?” diye sorduğum danışanlarımdan çoğu evet diyor ve söze bir simit, poğaça, çörek, börek… diye başlayıp ek olarak çayı ekleyip bitiriyorlar. Bu onlar için bir kahvaltı fakat metabolizma ve sağlık açısından değerlendirecek olursak bu yenilen şeylerin kahvaltıyla pek bir alakası yoktur.
Ayrıca her uyanışta yenen öğüne de kahvaltı diyemeyiz, öğlen saat 11-12 gibi kalkıp yediğiniz öğün kahvaltı değildir maalesef. Geç kahvaltı diye de bir şeyin olmadığını üzülerek belirtmek isterim.

Peki nasıl olmalı kahvaltı dediğin?


Kahvaltı günün en çeşitli öğünüdür. Güne hazırlayan bir öğünün tüm ihtiyaçlarınıza hitap etmesi gerekiyor ve sabahın erken saatinde en geç saat 08.30 gibi yapılması gerekiyor.

Örnek bir kahvaltı menüsü şöyle olmalıdır:
-1 adet haşlanmış yumurta (kolesterol, alerji, safra kesesi problemi yaşayanlar vs… için dikkat edilmeli.)
-30-60 gr olacak şekilde peynir (1-2 kibrit kutusu
J )
-5-6 adet siyah ya da 10-12 adet orta boy yeşil zeytin.
-1-2 ince dilim tam buğday ekmeği
-Bol yeşillik maydanoz, roka, nane (yağsız söğüş olarak)
-Domates, biber, salatalık (yağsız söğüş olarak)

(Bu yukarda belirtilen miktar ve liste kişiye göre değişmekle birlikte temelde ne yenmelidir üzerine tavsiye niteliğinde hazırlanmıştır.)

Bu kadar mı diyeceksiniz, bunun devamında yenebilecek özellikle bizim ülkemiz kahvaltı kültüründe bir çok unsur bulunmaktadır. Her yörenin kendine göre bu kahvaltıya katkıları ayrı ayrı lezzetli olacaktır. Tabii ki de o lezzetlerden de mahrum kalmayacaksınız fakat kilo verme diyeti yapıyorsanız bu durumun dengelenmesi üzerine diyetisyeninizden yardım almanız gerekmektedir. Unutmayın denge diyette başarının anahtarıdır.

Evet bu hafta diyet_izmir olarak size mutluluktan yani altın öğün kahvaltıdan bahsettik. Güne kahvaltıyla ve sevdiklerinizle başlayacağınız nice güzel yarınlar diliyoruz…

Sağlıklı günler dileriz, sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Diyetisyen Enver Burak GÜNDEN

https://www.instagram.com/diyet_izmir/

 

https://www.instagram.com/p/Bz5QHN0H0Qv/

 

 

Bugün Biraradayiz - KAHVALTI
Bugün Biraradayız - Gündeme Bakış - Köşe Yazımız - Urla
Gündeme Bakış - Köşe Yazımız...

10 Temmuz'da Gündeme Bakış haber sitesinde yazdığımız yazıyı ekteki linkten okuyabilirsiniz.

Keyifli Okumalar,

 

Bugünbiraradayız

https://www.gundemebakis.com/urlada-kendine-has-bir-soluk-la-cigale-makale,195.html

 

Bugün Biraradayiz - Gündeme Bakış - Köşe Yazımız - Urla
"Ne Yapsak ki..." Diye Düşünme ! Yaklaşan Tüm Etkinlikler Burada...
Bulunduğunuz yada gideceğiniz yerlerde yaklaşan tarihlerde ne var diye merak mı ediyorsunuz ? Etkinlikler, konserler, açılışlar, davetler hepsi burada... Herşeyi sizler için çok çabuk bir şekilde ulaşılabilir kılmaya çalışıyoruz... Dostlarınızla #bugünbiraradayız demek için yaklaşan tüm etkinlikler burada !...
Bugün Biraradayız - Birlikte Güzel Sunar: Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos
Birlikte Güzel Sunar: Apocalyptica...

Birlikte Güzel Sunar: Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos 

Apocalyptica, devam eden "Plays Metallica By Four Cellos" turnesi kapsamında 25 Ekim Cuma günü İzmir Arena'da sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak.

10 Mayıs 1996'da Finlandiyalı grup Apocalyptica epik çıkış albümleri...

Bugün Biraradayiz - Birlikte Güzel Sunar: Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos
Bugün Biraradayız - One Love Festival - 15
One Love Festival - 15

Bu yaz aşk. Bu yaz müzik. Bu yaz umut. Bu yaz birlikte güzel. Bu yaz One Love. Bu yaz, özlediğin ya da ilk kez tanışacağın gerçek festival evine geri dönüyor. “Sadece Gündüz” bileti seçeneğiyle 20 Temmuz'da Parkorman’da seni bekliyor.

Parkorman’da kimler var?
Years & Years
THE BLAZE
Michael...

Bugün Biraradayiz - One Love Festival - 15
Bugün Biraradayız - Bozcaada Caz Festivali - 2019
Bozcaada Caz Festivali - 2019

Festival bu yıl 19-20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde üçüncü kez gerçekleşecek.

Kendine Has ve Volkswagen'in katkılarıyla, 3dots, allaturca ve Pavli Bozcaada iş birliği ile düzenlenen Bozcaada Caz Festivali bu sene yeniden Bozcaada’da müziğe ve sanata dair pek çok şeyle karşılaşılacak bir...

Bugün Biraradayiz - Bozcaada Caz Festivali - 2019
Bugün Biraradayz - Bizleri Takip Edin