BUGÜN BİRARADAYIZ ®
BUGÜN BİRARADAYIZ ® - bugunbiraradayiz
@bugunbiraradayiz
• YAZAR •
Kendince seyyah bir ruh ile 17 ülke, sayısız şehir gezdim. Çanakkale, İstanbul, Bursa, Kuzey Kıbrıs’ta yaşadım, İzmir’de yaşamaya devam ediyorum. İşletme Fakültesi mezunu,16 yıllık baba mesleği satışçı kimliğinin yanında, lezzet avcılığına devam ediyorum. Ağzının tadını bilenler için kendi lezzet duraklarımı yazıyorum. Afiyetle takipte kalın.
Lefkoşa Surlariçi de Gece Kısa Bir Tur
Tarih : 11.05.2021 • Kaynak : Bugün Biraradayız
PAYLAŞ : Bu içeriği Facebookda paylaş  Bu içeriği Twitterda paylaş  Bu içerği LinkedInde paylaş  Bu içerği Pinterestde kaydet

Lefkoşa Surlariçi de Gece Kısa Bir Tur

Lefkoşa’nın en çok değişen bölgelerinden biri olan Surlariçi diyebiliriz. Benim için, Saray Otel önündeki meydanda içtiğim sade kahvedir, Lefkeli’nin Yerinde yediğim sandviç, Bandabulya’dan alışveriş, üstüne Büyükhan’da içtiğim buz gibi Efes Pilsen, Özerlat’tan aldığım kahvedir Surlariçi. Şimdilerde konsept mekanları ile eski yerleşim merkezine yeni bir tarz katıyor. Dünya’da sur içi yaşamının sürdüğü özel şehirlerdendir.

 

Büyükhan

Kıbrıs Adası'ndaki en büyük kervansaraydır ve adanın en iyi korunan yapılarından biri olarak kabul edilir. Tarihsel kayıtlara göre 1572 yılında Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi Muzaffer Paşa tarafından inşa edildi. Mekân İngiliz yönetimi altındaki ilk şehir hapishanesi olarak ta kullanılmıştır. 1990'lı yıllarda yeniden restore edilen han, galeri, sanat atölyeleri kafe ve restoranlar ile yeniden canlandırıldı. Ayrıca Han'da avlu kafe ve hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır.

 

Kumarcılar Hanı

Kumarcılar Hanı tarihi bir yer olsa da, özel bir şahsa aittir. Ancak devlet finansmanı ile yeniden restore edilen mekan, Büyük Han'a çok yakın olması nedeniyle içerisi istenilen popülariteye kavuşamamıştır. Hemen dışı, etrafı konsept kafeler sayesinde ilgi görmeye başlamıştır. Hafta sonları Lefkoşa Belediyesi özellikle yaz aylarında Han'ın önündeki küçük meydanda canlı müzik yapmaktadır.

 

Lokmacı Barikatı ve çevresi yeri itibarıyla sürekli kalabalıkların geçiş noktasıdır. Kafeler, restoranlar, kıyafet ve hediyelik eşya mağazalarının yoğun olarak boy gösterdiği bu bölge, Güney ve Kuzey Lefkoşa'yı birleştiren Lokmacı sınır kapısı ile özel bir yere sahiptir. Belediye sıcak havalarda bu küçük meydan için yaptırdığı gölgelik ile gelenlerin soluklanmasına imkân sağlamıştır.

 

Suriçinde dolaşırken henüz yeni oluşumun gitmediği ara sokaklarda kaybolun. Eski tarihi binalar, yavaş yavaş yeniden restore edilip, turizm amaçlı kullanım için planlanmakta olsa da, bu değişimin Surlarçinin tamamında yaratacağı etki için zamana ihtiyaç vardır.

Özledim net.

Görmeyenler için tavsiyemiz olsun. Hemen seyahat planınızı oluşturun.

Keyifle ve afiyetle,

@bugünbiraradayız

 

"YİYORUZ, İÇİYORUZ, GEZİYORUZ, YAZIYORUZ..."

Facebook : https://www.facebook.com/bugunbiraradayiz

Twitter : https://www.twitter.com/bugnbiraradayiz

Instagram : https://www.instagram.com/bugunbiraradayiz

Mail Adresi : info@bugunbiraradayiz.com

*Fotoğraflar: Birol Bebek