BUGÜN BİRARADAYIZ ®
BUGÜN BİRARADAYIZ ® - eburakgunden
@eburakgunden
• YAZAR •
Ankara’da doğmuş bir İzmirliyim. Doğuştan spor sever. Futbol aşığı ve hakemi. Herkes için uygulanabilir ve sürdürülebilir bir beslenme programı olduğuna inanan,Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu, diyetisyen, sağlıklı beslenme serüveninde bir yol arkadaşı, işbirlikçi... Haydi gelin sizlerle birlikte güzel bir serüvene çıkalım...
GÖZ ARDI EDİLEN 5 BÜYÜK BESLENME HATASI
Tarih : 12.09.2019 • Kaynak : Bugün Biraradayız
PAYLAŞ : Bu içeriği Facebookda paylaş  Bu içeriği Twitterda paylaş  Bu içerği LinkedInde paylaş  Bu içerği Pinterestde kaydet

GÖZ ARDI EDİLEN 5 BÜYÜK BESLENME HATASI


Diyet_izmir olarak sağlıklı beslenme konusunda besin seçimi, yıkama ve pişirme yöntemi kadar önemli fakat genelde dikkate değer bulunmayan ve bu nedenle yapılan 5 büyük yanlıştan bahsedeceğiz bu hafta.

1)
Sabah uyandığınızda kahvaltı sofrasına otururken “Şöyle bir televizyonu açayım bakalım neler varmış?” diyerek televizyonun kumandasına sarılıyor, akşam işten gelince, bilgisayarınızdan bir önceki gece yarım bıraktığınız diziyi yemek yerken izleme hayalleri kuruyorsanız size kötü bir haberim var, gelecekte bir obez adayısınız.

Yapılan araştırmalarda yemek yerken izlenen bir film, dizi, çizgi film, belgesel, futbol/basketbol maçı beynimizde bulunan tokluk merkezinin geç uyarılmasına neden olduğunu ve bu sebeple de yemek yerken bir şeyler izlemenin midenizi gereğinden fazla doldurduğu saptanmış. Öyle ki hızlı müzikler bile sizin o öğünde almış olduğunuz kaloriyi arttırabilmekte. Bu nedenle yemek yerken öğünü hafif ve yavaş müzikler dinleyerek değerlendirebilirsiniz.

2) Hızlı ve iyice çiğnemeden yemek…

Beslenmenizde dikkat etmeniz gereken bir diğer kural ise yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemektir. Yemek yerken aceleci davranmamalı, dişlerinize düşen mekanik sindirim yani yiyeceklerin küçük parçalara ayrılması görevini yerine getirmeye çalışmalısınız. Sindirim sisteminde görevli organlardan birini devreden çıkardığınızda -dişlerle iyice çiğnenmeyen- besinleri sindirmek oldukça zor olacak dolayısıyla hazımsızlık ve reflü gibi rahatsızlıklarla da karşılaşmamız olası olacaktır.

3) Yemeğin suyuna ekmek banmak…

Kilo verme odaklı bir beslenme izliyorsanız yapmamanız gereken bir diğer davranış ise yemeğin suyuna ekmek banmaktır. Böyle bir durumda yemeğin yağ içeriğini de beslenme programınıza eklemiş oluyor, günlük almış olduğunuz kaloriyi ve beslenme planınızdaki kalorinin yağdan gelen kısmını arttırmış oluyorsunuz. Önerimiz sebze ve et yemeklerini çatalla suyunu süzdürerek yemektir.

4) Yeterince su tüketmemek…

İnsan vücudunun %70’i sudur ve bizler vücudumuzdaki suyun %10’unu kaybettiğimiz zaman susama hissi duyuyor ve su içiyoruz. Fakat su içmek için susamayı beklememelisiniz. Organlarımızın fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için özellikle beynin işlevlerini yerine getirebilmesi için oldukça önemli bir yardımcıdır. Dikkati toplamaya ve odaklanmaya yardımcı olur. Ayrıca kilo vermede sizin işinizi kolaylaştıracak, yağları parçalayan bir destekçidir.

5) Ara öğünleri atlamak…

Günde 6 öğün tüketmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Kilo verebilmek ve sağlıklı beslenebilmek için Sabah/Öğle/Akşam olmak üzere 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan bir beslenme planı izlemelisiniz. Atlanmaması gereken ilk öğün sabah kahvaltısıdır. Sabah kahvaltısının mutlaka yapılması gerektiğini geçtiğimiz haftalarda yazmış olduğum kahvaltı yazısından biliyor olduğunuz için, daha çok göz ardı edilen ara öğünlere değinmek istiyorum. Ara öğünler sizi iki ana öğün arasında tok tutmak, metabolizmanızı çalışır halde bulundurmak için ve bir sonraki ana öğünde porsiyon kontrolünü sağlamanıza yardımcı olmak için verilen diyetin görünmez kahramanlarıdır. Ara öğünler mutlaka saatinde yapılmalıdır.

Evet, bu 5 hatayı düzeltip sağlıklı beslenme konusunda, uygulamada küçük etkide büyük bir adım atmış olacaksınız. Sağlık için mucizeler aramaktan ziyade göz ardı edilen bu davranışların düzeltilmesi sizin için uzun vadede belki de ömrünüzün sonuna kadar sürdürülebilir sağlıklı bir beslenme yolu izlemenizi ve sağlıklı, dinç bir bedene kavuşmanızı sağlayacak, bunu kalıcı hale getirecektir. Sağlık ve mutlulukla geçecek yıllar diliyoruz…

Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın, hoşça kalın…

Diyetisyen Enver Burak GÜNDEN

https://www.instagram.com/diyet_izmir/